Mevlid Kandili Nedir Mevlid Kandilinde Okunacak Dualar

Mevlid Kandili Nedir Mevlid Kandilinde Okunacak Dualar
mevlid kandilinde okunacak dualar
mevlid kandilinde okunacak dualar

2 Ocak 2015 mevlid kandili. Mevlid kandili anlamı, mevlid kandili anlamı, mevlid kandilinde okunacak dular, mevlid kandilinde ne yapılır. Mevlid kandili anlamı nedir? Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.
Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır Mevlid Kandili anlamı; İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denir.
Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı “Vesiletün’necat” olan mevlid kitabı O’nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.
Mevlidin dinimizdeki yeri nedir?
Mevlid Peygamberimizden (a.s.m.) üç dört asır sonra icad edilen İslâmî bir âdet olmakla birlikte, bid’atın hasene (güzel) kısmına girmektedir. Büyük hadis ve fıkıh âlimi olan İbni Hacer, mevlid merâsiminin meşrûiyeti hakkında şu hadisi zikreder:

İbni Abbas’ın rivayetine göre, Resûl-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Medine’ye hicret ettiklerinde Aşure gününde Yahudilerin oruç tuttuklarını öğrenir. Oruç tutmalarının sebebini sorduğunda Yahudilerden şu cevabı alır:

“Bu çok büyük bir gündür. Bugünde Allah, Mûsâ ile kavmini kurtardı. Firavun ile kavmini suda boğdu. Mûsâ da buna şükür için oruç tuttu. İşte biz de bugünün orucunu tutuyoruz.”

mevlid kandilinde okunacak dualar
mevlid kandilinde okunacak dualar

“Bunun üzerine Peygamberimiz, ‘Öyleyse biz Mûsâ’ya sizden daha yakın ve evlâyız’ buyurdu. O günden sonra hem kendisi oruç tuttu, hem de tutulması için tavsiyede bulundu.” ( Müslim, Sıyam 127)

Bütün insanlık alemine bir hidayet tarihi acan ve alemlere halis ilahî rahmet olan böyle yüksek sanlı bir Peygamber’in ümmeti olmakla sereflenmis bulunan biz müminlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek, O’na ümmet olmanın suuruna erebilmek, Bu gecenin manevî zenginliğinden istifade etmek icin en azından bir Tesbih Namazı kılalım, bir de Hatm-i Enbiya yapalım, Kur’an-ı Kerim okuyalım.
O’na ümmet olan müminlere gevseklik yakısmaz.
Unutmayalım…
Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, doğumunu anarken, yalnız mevlid okumak, ilahiler söylemek ve kandil simidi dağıtmak yeterli değildir, sadece bu geceyi yasamak yeterli değildir. Yüce Allah’ın sevgisine, hosnutluğuna ve bağıslamasına ermenin yegane yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir…
“De ki: Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağıslasın…” (al-i İmran, 31)
Peygamberimizin Doğumunda Meydana Gelen Mucizeler Peygamberimiz HZ.Muhammed (s.a.s.)’in doğduğu gece bir takım olağanüstü olaylar meydana gelmistir.
O gece İran Kisrası (Kralı)’nın Medayin sehrindeki sarayının 14 sütûnu yıkılmıs, Mecûsîlerin İran’da Istahrabat sehrinde bin yıldan beri yanmakta olan “atesgede”leri sönmüs, Save (Taberiyye) gölü yere batmıs, bin yıldan beri kurumus olan Semave deresi’nin suları tasmıs, Mecûsîlerin büyük bilgini Mûdiban korkunc bir rüya görmüs, Kabe’deki putların yüz üstü devrildikleri görülmüstü. Gercekten O’nun doğması ile bütün dünyada hüküm sürmekte olan cehalet ve küfür atesi sönmüs, putperestlik yıkılmıs, zulmün baskısı son bulmustur.
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 1 Ocak 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

UA-50667980-1